Els guanyadors dels Oscar 2017

Consulta la llista amb tots els guardonats a la 89a edició dels Premis Oscar

Ganadores Oscars 2017 ver fotogalería
Guanyadors Oscars 2017

L'Acadèmia de Cinema d'Hollywood va celebrar al Dolby Theatre d'Hollywood, a Los Angeles (Califòrnia, EUA), la 89a edició dels Oscar. La gala conduïda per Jimmy Kimmel, i marcada per la guerra oberta a Twitter de Donald Trump contra els Premis Oscar, obria amb el guardó com a Millor Actor de Repartiment a Mahershala Ali per Moonlight, una declaració d'intencions que ja havia avançat el presentador al monòleg d'obertura previ als guardons i que es va anar consolidant, entre d'altres, amb el lliurament de l'Oscar a Millor Actriu de Repartiment a Viola Davis per Fences fins a l'últim guardó, el de Millor Pel·lícula que, després de l'error garrafal, va ser per  M oonlight.

 

Millor pel·lícula

Millor direcció

Damien Chazelle

La La Land

Kenneth Lonergan

Manchester frente al mar

Barry Jenkins

Moonlight

Dennis Villeneuve

La llegada

Mel Gibson

Hasta el último hombre

Millor actriu protagonista

Ruth Negga

Loving

Emma Stone

La La Land

Meryl Streep

Florence Foster Jenkins

Millor actor protagonista

Casey Affleck

Manchester frente al mar

Ryan Gosling

La La Land

Viggo Mortensen

Captain Fantastic

Andrew Garfield

Hasta el último hombre

Millor actriu de repartiment

Viola Davis

Fences

Naomie Harris

Moonlight

Octavia Spencer

Figuras ocultas

Michelle Williams

Manchester frente al mar

Millor actor de repartiment

Mahershala Ali

Moonlight

Jeff Bridges attends the Global Green USA 14th Annual Pre-Oscar Party at TAO Hollywood on Wednesday, Feb.22, 2017, in Los Angeles. (Photo by Richard Shotwell/Invision/AP) Richard Shotwell/Invision/AP

Jeff Bridges

Comanchería

Lucas Hedges

Manchester frente al mar

Michael Shannon

Animales nocturnos

 

  • Millor pel·lícula animada
  • Kubo i las dos cuerdas mágicas
  • Travis Knight
  • Vaiana
  • Ron Clements, Don Hall, John Musker i Chris Williams
  • La vida d'en Carbassó
  • Claude Barras
  • La tortuga roja
  • Michael Dudok de Wit
  • Zootrópolis
  • Byron Howard, Rich Moore i Jared Bush
  • Millor guió original
  • Taylor Sheridan
  • Comanchería
  • Damien Chazelle
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Giorgos Lanthimos i Efthimis Filippou
  • Langosta
  • Kenneth Lonergan
  • Manchester frente el mar
  • Mike Mills
  • 20th Century Women
  • Millor guió adaptat
  • Eric Heisserer
  • La llegada
  • August Wilson
  • Fences
  • Allison Schroeder i Theodore Melfi
  • Figuras ocultas
  • Luke Davis
  • Lion
  • Barry Jenkins i Tarell Alvin McCraney
  • Moonlight
  • Millor pel·lícula de parla no anglesa
  • El viajante
  • Iran, Asghar Farhadi
  • Toni Erdmann
  • Alemania, Maren Ade
  • Land of Mine (bajo la arena)
  • Dinamarca, Martin Zandvliet
  • Tanna
  • Austràlia, Bentley Dean i Martin Butler
  • Un hombre llamado Ove
  • Suècia, Hannes Holm
  • Millor fotografia
  • Linus Sandgren
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Bradford Young
  • La llegada
  • Rodrigo Prieto
  • Silencio
  • James Laxton
  • Moonlight
  • Greig Fraser
  • Lion
  • Millor disseny de producció
  • La llegada
  • Patrice Vermette i Paul Hotte
  • Animales fantásticos y dónde encontrarlos
  • Stuart Craig i Anna Pinnock
  • Ave, César!
  • Jess Gonchor i Nancy Haigh
  • La ciutat de les estrelles – La La Land
  • David Wasco i Sandy Reynolds-Wasco
  • Passengers
  • Guy Hendrix Dyas i Gene Serdena
  • Millor vestuari
  • Aliados
  • Joanna Johnston
  • Animales fantásticos y dónde encontrarlos
  • Colleen Atwood
  • Florence Foster Jenkins
  • Consolata Boyle
  • Jackie
  • Madeline Fontaine
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Mary Zophres
  • Millor muntatge
  • La llegada
  • Joe Walker
  • Hasta el último hombre
  • John Gilbert
  • Comanchería
  • Jake Roberts
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Tom Cross
  • Moonlight
  • Nat Sanders i Joi McMillon
  • Millors efectes visuals
  • El llibre de la selva
  • Robert Legato, ASC, Andrew R. Jones, Adam Valdez i Donen Lemmon
  • Rogue One: Una història de Star Wars
  • John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel i Neil Corbould
  • Marea negra
  • Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington i Burt Dalton
  • Kubo i las dos cuerdas mágicas
  • Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
  • Doctor Strange
  • Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli i Paul Corbould
  • Millor maquillatge i perruqueria
  • A Man Called Ove
  • Eva von Bahr i Love Larson
  • Star Trek: Més enllà
  • Joel Harlow i Richard Alonzo
  • Esquadró Suïcida
  • Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini i Christopher Nelson
  • Millor muntatge de so
  • La llegada
  • Sylvain Bellemare
  • Marea negra
  • Wylie Stateman i Renée Tondelli
  • Fins a l'últim home
  • Robert Mackenzie i Andy Wright
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Ai-Ling Lee i Mildred Iatrou Morgan
  • Sully
  • Alan Robert Murray i Bub Asman
  • Millor barreja de so
  • La llegada
  • Bernard Gariépy Strobl i Claude L'Haye
  • Fins a l'últim home
  • Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie i Peter Grace
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Andy Nelson, Ai-Ling Lee i Steve A. Morrow
  • Rogue One: una història de Star Wars
  • David Parker, Christopher Scarabosio i Stuart Wilson
  • 13 hores: Els soldats secrets de Bengasi
  • Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush i Mac Ruth
  • Millor banda sonora
  • Mica Levi
  • Jackie
  • Justin Hurwitz
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Dustin O’Halloran i Hauschka
  • Lion
  • Nicholas Britell
  • Moonlight
  • Thomas Newman
  • Passengers
  • Millor cançó
  • Audition (The Fools Who Dream)
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • Ca't Stop the Feeling
  • Trolls
  • City of Stars
  • La ciutat de les estrelles (La La Land)
  • The Empty Chair
  • Jim: The James Foley Story
  • How Far I’ll Go
  • Vaiana
  • Millor documental
  • O. J.: Made
  • in America Ezra Edelman
  • Life, Animated
  • Roger Ross
  • Williams 13th
  • Ava DuVernay
  • Foc en el
  • mar Gianfranco Rosi
  • I Am Not Your Negre
  • Raoul Peck
  • Millor curtmetratge de ficció
  • Timecode
  • Juanjo Giménez
  • Sing (Mindenki)
  • Kristof Deák
  • Ennemis Intérieurs
  • Sélim Azzazi
  • La Femme et li TGV
  • Estafo von Gunten
  • Silent Nights
  • Aske Bang
  • Millor curtmetratge documental
  • Extremis
  • Donen Kraus
  • Joe’s Violin
  • Kahane Cooperman
  • Watani: My Homeland
  • Marcel Mettelsiefen
  • The White Helmets
  • Orlando von Einsiedel
  • 4.1 Milers
  • Daphne Matziaraki
  • Millor curtmetratge animat
  • Blind Vaysha
  • Theodore Ushev
  • Borrowed Estafi
  • Andrew Coats i Lou Hamou-Lhadj
  • Pear Cider and Cigarettes
  • Robert Valley
  • Pearl
  • Patrick Osborne
  • Piper
  • Alan Barillaro